Opis warsztatów


Centrum Zjawisk Teatralnych przedstawia piątkowe i sobotnie warsztaty oraz letnie plenery “Teatralny Golęcin”.

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Poznania zaprasza młodzież, dorosłych i seniorów na podróż w świat kreacji, sceny i zaplecza teatralnego, na zajęcia wspomagające kreatywność, uczące współpracy w grupie i pewności siebie. W naszej ofercie znajdują się warsztaty z zakresu m.in. aktorstwa, tworzenia lalek, kostiumów, scenografii i wiele innych…

Dynamikę i poziom zajęć dostosowujemy do wieku i zaawansowania uczestników. Prowadzimy zajęcia w małych grupach i z wykwalifikowanymi instruktorami, profesjonalistami w swoich dziedzinach. Spotykamy się na dwie godziny, w trakcie których odbywają się równocześnie dwa odrębne warsztaty. Każdy w innej sali, z innych instruktorem i z innej dziedziny. Dzięki temu wszyscy znajdziemy coś dla siebie.

Inicjatorem wydarzeń jest Teatr Asocjacja 2006, popularyzujący nurt teatru plastycznego. Wszystko to odbędzie się w otoczeniu golęcińskich lasów i jezior, z dala od zgiełku miasta.

 

Każdego dnia odbywają się dwa warsztaty jednocześnie. Piątki 16:00-18:00, soboty 13:00-15:00

Oto zestawy:

8 i 9 maja – Tworzenie obiektu scenograficznego (Krzysztof Urban); Techniki pracy aktora (Paweł Stachowczyk)

15 i 16 maja – Warsztaty emisji głosu (Paweł Paluch); Warsztaty tworzenia form świetlnych (Małgorzata Dyjak, Marcin Koszałka)

22 i 23 maja – Warsztaty tańca współczesnego (Adrian Rzetelski); Warsztaty tworzenia miękkich lalek teatralnych (Martyna Stachowczyk)

29 i 30 maja – Warsztaty tańca opartego na ruchu naturalnym (Marlena Bełdzikowska), Światło w teatrze (Arkadiusz Kuczyński)

5 i 6 czerwca – Warsztaty kostiumograficzne (Karolina Grzeszczuk); Warsztaty tańca opartego na ruchu naturalnym (Marlena Bełdzikowska)

12 i 13 czerwca – Światło w teatrze (Arkadiusz Kuczyński); Warsztaty tworzenia i animacji lalek (Anna Brandys)

19 i 20 czerwca – Warsztaty tańca współczesnego (Adrian Rzetelski); Warsztaty teatralne (Janusz Stolarski)

Warsztaty odbywają się w piątki od 16:00 do 18:00 i w soboty od 13:00 do 15:00 w Centrum Zjawisk Teatralnych przy ul. Golęcińskiej 9. Prosimy o przygotowanie ubrań odpowiednich do wybranych warsztatów (np. wygodne do ćwiczeń ruchowych i przeznaczone do ubrudzenia na warsztatach plastycznych).

Opłata za warsztat: 5 zł od każdego uczestnika

Pytania i zapisy: tel. 501 776 630, e-mail: asocjacja2006@gmail.com

 

Opisy warsztatów:

Tworzenie obiektu scenograficznego – Gdzie wióry lecą, tam sztuka się tworzy – stworzymy drewniane tryby maszyny kreującej rzeczywistość, połączymy materiały dwóch biegunów stali i papieru, ale przede wszystkim spalimy stare obwody myślowe wyzwalając nowe, twórcze myślenie odarte z oczywistych skojarzeń i ochronimy je niesamowitymi powierzchniami stworzonymi z codziennych gazet.

Prowadzący – Krzysztof Urban – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracownik tej uczelni, scenograf i rzeźbiarz, autor realizacji muzealnych oraz licznych wielkoformatowych obiektów dla widowisk teatralnych.

 

Techniki pracy aktora – Wprowadzenie w pracę aktora nad rolą. Uczestnicy będą mięli okazję poznać metody rozgrzewki i przygotowania się do pracy nad rolą, a także do spróbować swoich sił w pracy z partnerem scenicznym. Ćwiczenia pozwolą wchodzić w różne role podczas prostych etiud oraz poznać swoje możliwości ekspresji.

Prowadzący – Paweł Stachowczyk – absolwent Akademii Sztuk Wizualnych, aktor teatralny i filmowy, realizator sztuk teatralnych, autor licznych warsztatów, założyciel teatru lalkowego MAŁEKE. http://www.maleke.pl/

 

Warsztaty emisji głosu – Zapraszam na ćwiczenia z głosem: Uświadamianie i uaktywnianie przepony. Wydobywanie dźwięków w ruchu. Niewerbalne ilustrowanie dowolnych tekstów literackich przy użyciu głosu, małych instrumentów muzycznych (można przynieść swój instrument). Wolna improwizacja głosowo-instrumentalna.

Prowadzący – Paweł Paluch – absolwent Akademii Muzycznej, kompozytor i instrumentalista muzyki teatralnej i filmowej, przez 20 lat muzyk Filharmonii Poznańskiej (fagot), związany z teatrami w Polsce i na świecie. https://www.facebook.com/pages/Targanescu

Warsztaty form świetlnych – Proponujemy unikatowe doświadczenie zaprojekto­wania oraz wykonania własnych form świetlnych, przyswojenie podstawowej wiedzy z zakresu elektrotechniki (praktyczną umiejętność luto­wania; zaprojektowanie i skompono­wanie oprawy światła; zapoznanie się z materiałami i możliwościami wykorzystania form świetlnych)

Prowadzący – Małgorzata Dyjak – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, scenografka, projektantka kostiumów, oświetlenia, twórca grafiki projektowej i rękodzieła. https://www.facebook.com/pages/Ma%C5%82gorzata-Dyjak-Scenografia/ Marcin Koszałka – dyplomowany elektryk z uprawnieniami SEP. Zajmuje się tworzeniem instalacji świetlnych na potrzeby scenografii, architektury wnętrz i designu

 

Warsztat tańca współczesnego – Taniec współczesny z elementami improwizacji kontaktowej, a także praca z przestrzenią, rekwizytem. Zajęcia oparte będą na wykonywaniu serii ćwiczeń eksplorujących otaczającą nas przestrzeń, współdziałania z partnerem, pracy z podłogą oraz współdziałaniu grupy jako wspólnoty dążącej do osiągnięcia określonego wspólnego celu. Zajęcia mają na celu rozwój ruchowy uczestników oraz nadanie grupie wspólnego myślenia scenicznego, dającego wspólną odpowiedzialność za przebieg działania scenicznego.

Prowadzący – Adrian Rzetelski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Baletowej w Łodzi, tancerz i choreograf, pedagog,  współpracował z wieloma teatrami w Europie, twórca Teatru Tańca KOINSPIRACJA w Poznaniu. http://www.koinspiracja.com.pl/

 

Tworzenie miękkich lalek teatralnych – Lalki teatralne, animanty i inne formy mobilne w technice gąbki tapicerskiej. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z jędną z najpopularniejszych technik tworzenia lalek teatralnych. Cieszy się ona wielką popularnością zarówno w teatrze lalek dla dzieci jak i w teatrze postdramatycznym dla młodzieży i dorosłych. Daje możliwość tworzenia zarówno prostych jak i bardzo skomplikowanych form zachowując pełną ekspresję ruchu.

Prowadząca – Martyna Stachowczyk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, asystentka w pracowni Zjawisk Teatralnych, rzeźbiarka, autorka realizacji teatralnych m.in. wielkich widowiskowych lalek, założycielka teatru lalkowego MAŁEKE. http://www.maleke.pl/

 

Warsztat tańca opartego na ruchu naturalnym –  Zajęcia bazować będą  na elementach tańca współczesnego, kompozycji tańca, improwizacji i ruchu naturalnym oraz na technice ruchu Witolda Jurewicza (założyciela, choreografa i dyrektora artystycznego Teatru Tańca ALTER). Połączenie tańca i ruchu naturalnego stanowi dla uczestników unikalne pole do rozwoju ich potencjału twórczego, ucząc skutecznego współdziałania w grupie oraz wyrażania siebie i swoich emocji. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wzmocnić ciało, jak bezpiecznie pracować z jego ciężarem, poznając oryginalne kombinacje ruchowe.

Prowadząca – Marlena Bełdzikowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerka, choreografka, pedagog, aktorka, twórca spektakli i licznych warsztatów w całej Polsce oraz projektów tanecznych w Teatrze Tańca ALTER w Kaliszu. http://www.alter.ppas.pl/

 

Światło w teatrze – Zajęcia odbywają się w pracowni Grupy Teatralnej Asocjacja 2006, pozwolą poznać podstawy techniki oświetlania spektakli, sposoby używania światła i tajemnice mieszania barw. Podczas pracy z postacią i rekwizytem uczestnicy samodzielnie wypróbują, jak powstają różne efekty świetlne.

Prowadzący – Arkadiusz Kuczyński – reżyser świateł, wszechstronny realizator oświetlenia wielu artystycznych wydarzeń: w teatrze tańca, dramatycznym, muzycznym, na koncertach i pokazach mody. Współpracuje z DanceLab. http://www.dancelab.eu/

 

Warsztat kostiumograficzny – Warsztaty rozpoczną się od prezentacji inspirujących przykładów kostiumów scenicznych i filmowych. Następnie odbędą się ćwiczenia z symetrii będące punktem wyjścia do zaprojektowania kostiumu – nakrycia głowy dla carycy.

Prowadząca – Karolina Grzeszczuk – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, scenografka, kostiumografka, laureatka wielu stypendiów  m.in. MKiDN, animatorka kultury, uczestniczyła jako twórca w wielu wydarzeniach artystycznych w całej Polsce. http://krolowakarolina.pl/

 

Tworzenie i animacja lalek –  Podczas warsztatów będzie można poznać podstawowe techniki lalkarskie (marionetka, jawajka, kukła, pacynka, maska), zbudować własne kukiełki oraz wykonać proste ćwiczenia animacji lalek (budowanie krótkich scenek: chodzenie, siadanie, powitanie itp).

Prowadząca – Anna Brandys – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stypendystka MKiDN, związana zawodowo z Instytutem Włókien Naturalnych, uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą, laureatka Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni. http://www.annamariabrandys.pl/

 

Warsztaty teatralne – Autorska konstrukcja warsztatu oparta na inspiracji i doświadczeniach zaczerpniętych m. in. z takich praktyk jak metoda pracy Jerzego Grotowskiego, tancerzy butoh, contact improvisation. „Metoda kształcenia aktora (…) zmierzająca nie do uczenia go czegoś, ale do eliminowania przeszkód jakie w procesie duchowym może stawiać mu jego organizm. Organizm aktora winien wyzbyć się względem procesu wewnętrznego jakiegokolwiek oporu i to tak, aby nie było właściwie żadnej czasowej różnicy między impulsem wewnętrznym a zewnętrznym odreagowaniem, aby impuls sam w sobie był jednoczesnym odreagowaniem(…)” (J. Grotowski)

Prowadzący – Janusz Stolarski – absolwent PWST w Krakowie, współpracował z wieloma teatrami w Polsce, laureat licznych nagród, m.in. jako aktor i reżyser Ecce Homo – Grand Prix IX Międzynarodowego Festiwalu Monodramów w Macedonii. http://www.januszstolarski.info/