Miłość i Morze Śródziemne – Jarkowi Maszewskiemu


Miłość i Morze Śródziemne – Jarkowi Maszewskiemu


Cykl wydarzeń

Czerwiec roku 2023 jest wyjątkowy. Niespełna dwadzieścia lat temu (5 czerwca 2003 r.) odszedł poznański artysta, autor wielu oryginalnych ekspozycji sztuki m.in. w Muzeum Narodowym, C.K. Zamek oraz inicjator wydarzeń w przestrzeni miasta jednoczących środowisko artystyczne – prof. Jarosław Maszewski – przyjaciel wielu. To z jego m.in. twórczej inicjatywy zrodziły się widowiskowe obchody Patronów Miasta Poznania Św. Piotra i Pawła, Poznańskie Pegazy czy ekspozycja rzeźb „Nierozpoznani” prof. Magdaleny Abakanowicz w Parku Cytadela. Był to również przyjaciel i promotor twórczości Jerzego Piotrowicza. Charyzmatyczny profesor zainaugurował przed laty teatralne obchody imienin miasta na Międzynarodowym Festiwalu Malta, a co za tym idzie dał początek studenckiej grupie Asocjacja Kółka Graniastego – dziś zawodowemu teatrowi Asocjacji 2006. Profesor Jarosław Maszewski to twórca bardzo znaczący dla kultury Poznania i chcielibyśmy upamiętnić jego postać w 20. rocznicę odejścia – zadedykować mu widowiskowe czerwcowe działania, jakimi i on przed laty integrował ludzi przez sztukę, muzykę i kulturę bycia razem. To on wiele lat temu zainicjował tzw. pospolite ruszenie artystów, zapraszając do działań zarówno doświadczonych twórców jak i młodych adeptów sztuki.

Inicjatywa: prof. Lechosław Dworak, prof. Piotr Tetlak


Kalendarium wydarzeń


„Płonąca żyrafa” Piotr Tetlak / Happening scenograficzny / Teatralny Golęcin

1.06.2023. godz. 22.00
miejsce: Plaża nad Rusałką
Organizator: Fundacja Asocjacji 2006

Wydarzenie inspirowane obrazem hiszpańskiego malarza Savadora Dali. Prezentuje rzeźbę Piotra Tetlaka, w której formę z metalu dopełnia żywy ogień. Praca powstała też z inspiracji Jarosława Maszewskiego, profesora PWSSP, dzisiejszego UA w Poznaniu w 1998 roku na zaproszenie C.K. Zamek z okazji wystawy „Dali na Zamku”. Zapalamy ją z myślą o tym charyzmatycznym człowieku. Był dla wielu autorytetem, łączył i inspirował ludzi.


„Jarek – przyjaciel wielu” / Galeria Jerzego Piotrowicza pod Koroną.

5.06.2023. godz. 19 00
miejsce: Galeria Jerzego Piotrowicza pod Koroną / ul. Kramarska 3
Organizator: Towarzystwo Jerzego Piotrowicza / Fundacja Asocjacji 2006

Impresje na temat charyzmatycznego twórcy, pedagoga i inicjatora wielu wydarzeń artystycznych w Poznaniu – prof. Jarka Maszewskiego. 5 czerwca mija 20 lat od jego odejścia.


„Część. Jestem Jarek” Trio Targanescu / Koncert dedykowany pamięci prof. Jarosława Maszewskiego / Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

15.06.2023. godz. 19 00
miejsce: Atrium UAP / Budynek B, ul. 23 Lutego 20
Organizator: Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu / Fundacja Asocjacji 2006

Wydarzenie muzyczne, upamiętniające charyzmatycznego profesora Jarka Maszewskiego, kieruje się chęcią przypomnienia mieszkańcom Poznania i utrwalenia w ich pamięci sylwetki tej artystycznej postaci przez muzyków, którzy wiele lat temu, na zaproszenie profesora rozpoczęli współpracę ze studencką grupą Asocjacja Kółka Graniastego, obecnie Teatrem Asocjacja 2006. Jarosław Maszewski był inicjatorem m.in. powstania plenerowej ekspozycji „Nierozpoznanych” prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli, twórcą Pracowni Kółka Graniastego, obecnie znanej jako Pracownia Zjawisk Teatralnych prowadzonej przez prof. Piotra Tetlaka na kierunku Scenografia UAP. Upamiętnimy postać człowieka, dzięki któremu Poznań wzbogacił się m.in. o tradycje korowodowe. Prof. Maszewski został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP w 2003 roku.


„Siła patyny”. Teatr Asocjacja 2006 / Widowisko plenerowe / Malta Festival

28.06.2023. start godz. 20:30
miejsce: Śródka / Brama Poznania
Organizator: Malta Festival / Fundacja Asocjacji 2006
Scenariusz i architektura widowiska: Piotr Tetlak

Zapraszamy na wydarzenie, które będzie okazją do wspólnego rytuału radości życia i spotkania w energetycznej atmosferze. „Miłość i morze śródziemne” takiemu przekazowi hołdował prof. Jarek Maszewski, którego pamięci poświęcimy to spotkanie. Charyzmatyczny profesor był człowiekiem, który łączył środowiska i działał na rzecz miasta. Z jego inicjatywy powstała ekspozycja „Nierozpoznanych” prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli. To jemu zawdzięczmy tradycje teatralizowanych korowodów z okazji imienin Miasta Poznania – Św. Piotra i Pawła, które od kilku dekad kultywują twórcy z profesorem wcześniej związani – Teatr Asocjacja 2006. Widowisko będzie opowiadać uniwersalnym plastyczno-muzycznym językiem, pojawią się artyści związani z Poznaniem od wielu lat. Zobaczymy duże mobilne obiekty i wielkie teatralne instalacje.


Hanna Banaszak / Recital dedykowany prof. Jarkowi Maszewskiemu / Malta Festival

28.06.2023. godz. 22 00 Miejsce: Brama Poznania – Amfiteatr nad Cybiną
Organizator: Malta Festival / Fundacja Asocjacji 2006

Hanna Banaszak to artystka jazzowa i klasyczna, znana od lat w całym kraju poznanianka. Nie mogło jej zabraknąć podczas wielkiej fety miasta – imienin patronów Poznania Św. Piotra i Pawła zainicjowanych przed laty przez prof. Jarosława Maszewskiego, cenionego artystę i animatora kultury. Swoją wyjątkową muzyką Artystka współtworzyła niepowtarzalny klimat tego święta. Dziś Hanna Banaszak i jej zespól zadedykują swój występ profesorowi Jarkowi Maszewskiemu i jak przed laty będzie to preludium do imienin Miasta Poznania.