Sztuka śmieci – Mateusz Wolfram


MATEUSZ WOLFRAM „Sztuka śmieci”

Zbierałem od zawsze. Muszle, kawałki drewna, kamienie, fragmenty zwierzęcych szkieletów, zdezelowane części i przedmioty codziennego użytku wypadłe z obiegu – bez żadnych sprecyzowanych zamiarów co do ich spożytkowania.
Nieprzerwanie od lat gromadzę i segreguję nadgryzione przez czas i eksploatację odpady wielkiej przemiany materii natury i cywilizacji. Swego czasu wielki wpływ wywarła na mnie teoria przedmiotów surrealistycznych  Andre Bretona i jego postulat tworzenia poeme-objects. Pierwsze próby włączenia się w nurt sztuki śmietnika podjąłem jeszcze w czasie studiów. Efekty moich eksperymentów uświadomiły mi pewną monotonię tych prac, zbytnią schematyczność i poleganie niemal wyłącznie na urodzie materiału, z którego powstały. Zaprzestałem działań na kilkanaście lat uznając, że moje prace są wtórne i nie oddają charakteru surrealistycznej nieprzewidywalności, na której szczególnie mi zależało.
Parę lat temu postanowiłem wykonać obiekty przestrzenne o charakterze widowiskowo-teatralnym, wzbogacone o faktury malarskie, czasem tekst, z zainstalowanym w nich światłem.
Zawsze fascynowały mnie działania na styku literatury i sztuki w postaci narracyjno-symbolicznych przedstawień, jak wspomniane ,,przedmioty-poematy” z czasów surrealizmu, rzeźby W. Hasiora, J. Szajny, A. Kiefera….
Inną inspiracją są zapamiętane z dzieciństwa gipsowo-tekturowe figury z gabinetów strachu w wesołym miasteczku, których byłem notorycznym bywalcem w latach 70 i 80-tych.
Strupieszały i spatynowany wygląd moich prac jest echem fascynacji twórczością Stefana Grabińskiego – zapomnianego dziś lwowskiego pisarza, którego tomiki opowiadań są ważną częścią mojego księgozbioru

________________________________________________________________________________
Mateusz Wolfram – urodzony w Białymstoku 16.10.1970 roku.
W 1990 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.
W 1996 – obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Nauczyciel grafiki w liceum plastycznym, później wykładowca rysunku i malarstwa w Warsaw School of Arts, obecnie udziela lekcji prywatnie.
Mimo artystycznego wykształcenia uważa się za samouka, jeśli chodzi o aktualnie uprawianą sztukę.
Niepokojące symptomy wyobraźni nacechowanej ejdetyzmem i skłonnością do cyklicznych sennych koszmarów, szczególnie nasilonych w dzieciństwie, dały upust twórczości w wieku dojrzałym.
Od 17 roku życia zafascynowany surrealizmem, zwłaszcza koncepcją ,,poeme objects”; Andre Bretona. Pierwsze swoje obiekty skonstruował pod koniec lat 90-tych.
Prace te nie są rzeźbami w literalnym ujęciu – autor konstruuje je ze znalezionych, bądź odzyskanych ze śmietnika przedmiotów, lub ich fragmentów.
Od 2013 roku tworzy prace z zainstalowanym w nich światłem, atrakcyjne do eksponowania także w ciemności.

_______________________________________________________________________________

Termin wystawy: 09. – 27.05.2018 rok

Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną

ul.Kramarska 3/5, Poznań

galeriajerzegopiotrowicza@gmail.com

#poznanwspiera