Jerzy Piotrowicz


Jerzy Piotrowicz (1943 – 1999)

Urodził się w Przedświcie pod Ostrowią Mazowiecką. Studiował malarstwo na PWSSP w Poznaniu. Obronił dyplom w pracowni grafiki prof. Tadeusza Jackowskiego w 1972 roku. Uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek.

W swoich pracach poruszał wiele tematów, z czego najważniejsze są cykle poświęcone motywom biblijnym, tradycji malarskiej oraz jej wielkim mistrzom.

Korzystał z różnych technik malarskich i graficznych samemu mając świadomość roli tradycji dla kształtu sztuki współczesnej, ale przede wszystkim dla niego samego. W swoich pracach często nawiązywał dialog z wielkimi mistrzami sztuki składając im  hołd i podziękowanie, samemu oddalając się od teraźniejszości. Był artystą z wyboru samotnym,  zbuntowanym  wobec pozbawionej fundamentów sztuki nowej. Wierzył w siłę wyobraźni i prawdy zawartej w ekspresyjnym geście malarskim. Nigdy nie porzucił przekonania o autentyczności sztuki pochodzącej na równi z duszy i ciała artysty. Jego postawa stała równie wyraźnym obrazem jak te malowane w jego pracowni.

Artysta zmarł 30. października 1999 roku, na pięć dni przed otwarciem swojej monograficznej wystawy w Galerii Arsenał.

_____________________________________________________________________________

źródło info.: http://www.jerzypiotrowicz.pl/